Geleceğin Mobilite Platformuyuz

Fikri mülkiyet haklarına Türkiye'nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek bir otomobil markası yaratma hedefiyle Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği güçlerini birleştirdi ve 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi (TOGG) kurdu.

TOGG olarak elektrikli ve bağlantılı  yeni nesil otomobiller geliştiriyor ve bu otomobiller etrafında bir mobilite ekosistemi oluşturuyoruz. Bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırıp, zararlı emisyonları sıfırlayarak temiz bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

2022 yılında doğuştan elektrikli, bağlantılı ve güncel otonom seviyesine sahip, orta büyüklükte (C segmenti) bir "sportif çok amaçlı otomobil (SUV)" ile yola çıkacağız. Akıllı ve bağlantılı otomobilimizin etrafında oluşturduğumuz ekosistem dahilinde yeni hizmetler, yeni kullanıcı deneyimleri ve yeni iş modelleri geliştireceğiz. İş ortaklarımızla ve çevremizde filizlenen girişim şirketleriyle yeni fikir ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacağız.

CEO'nun Mesajı

CEO'nun Mesajı

Değerli paydaşlarımız,

Türkiye’nin merak edilen, bir an evvel hayata geçmesi beklenen projesinin en heyecanlı üyelerinden biri olarak sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunun farkındayım.

Uzun yıllardır ülkece hayalini kurduğumuz bir büyük işi gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Stratejimizi belirleme aşamasında otomotivi etkileyen temel eğilimleri analiz edip tüm dünyadan alanında başarılı olmuş veya olamamış birçok vakayı inceledik. Bu incelemelerde otomotivdeki büyük dönüşümün sinyallerini görüp sadece otomobil üretmekle, marka geliştirmekle kalmayıp otomobilden daha fazlasını yapmamız gerektiğine karar verdik. Otomobilden daha fazlası demek, elektrikli ve bağlantılı otomobillerle ortaya çıkıp otomobilin ev ve işimizden sonra üçüncü bir yaşam alanına dönüştüğü, otonom seviyesinin arttığı, otomobil sahipliği kavramının yeniden ele alındığı ve yeni hizmetlerin ortaya çıktığı bir hareketlilik yani mobilite dünyası demektir. Bu dünya ise kendi içinde bir ekosistem olarak kurgulanmayı gerektiren yeni fikirlere açık, yeni teknolojilerin hâkim olduğu ve tek başına değil iş birlikleriyle başarının sağlanacağı ve girişimciliğin ön planda olduğu bir ortamdır.

27 Aralık 2019’da Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirdiğimiz ‘Yeniliğe Yolculuk Buluşması’nda ön gösterim aracımızın örtüsünü kaldırdık. Önümüzdeki iki yılda fabrikamızı tamamlayacak ve C segmentinde bir SUV olan ilk ürünümüzü 2022 yılı sonunda yola çıkartacağız. 2030 yılına kadar ise ürün gamımızı geliştirip 5 modelle farklı ihtiyaçlara cevap vereceğiz.

Projemiz ile 2022 yılından itibaren 15 yıl içinde GSMH’ye toplam 50 milyar Avro, cari açığa ise 7 milyar Avro katkıda bulunup, 5 bini doğrudan olmak üzere 20 bin kişiye ise istihdam sağlayacağız.

Bu son derece iddialı ve zorlayıcı, bir yandan da oldukça keyifli yolculukta bizi yalnız bırakmadığınız için ve bizleri desteklediğiniz için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Mehmet Gürcan Karakaş

CEO

Yönetim Kurulu

M. Rifat Hisarcıklıoğlu
M. Rifat Hisarcıklıoğlu
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
TOGG Yönetim Kurulu Başkanı
Tuncay Özilhan
Tuncay Özilhan
Anadolu Grubu
TOGG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Kamilhan Süleyman Yazıcı
Kamilhan Süleyman Yazıcı
Anadolu Grubu
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Bülent Aksu
Bülent Aksu
Turkcell
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Temmuz 2021
Osman Yılmaz
Osman Yılmaz
Turkcell
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Haziran 2019
Ahmet Nazif Zorlu
Ahmet Nazif Zorlu
Zorlu Grubu
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Bekir Cem Köksal
Bekir Cem Köksal
Zorlu Grubu
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Fuat Tosyalı
Fuat Tosyalı
BMC
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Haziran 2021
Murat Yalçıntaş
Murat Yalçıntaş
BMC
TOGG Yönetim Kurulu Üyesi
Haziran 2021